Menu

ORSZAK TRZECH KRÓLI

14 stycznia 2020 - Aktualności, Wydarzenia szkolne
ORSZAK TRZECH KRÓLI

Dzień Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami, w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło.

Orszak Trzech Króli, to przedstawienie Jasełek wystawiane na ulicach wiosek, miast i miasteczek. Rodziny, szkoły, wspólnoty, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu, w tradycji przyjęło się, że było ich trzech, wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie Najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Jednak to, w jaki sposób Trzej Królowie dotrą do celu, jest różny od siebie i w dużej mierze zależy od kreatywności organizatorów. W gdyńskim orszaku, pozdrawiając wszystkich zgromadzonych, przemierzali ulice miasta łodzią, w asyście marynarzy i kolorowej gromady dzieci.

Na drodze uczestnicy barwnego pochodu spotkają nienawistnego Heroda, który „będzie próbował zatrzymać nas w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi”. Miną ponadto Gospodę, w której „nie chcą otworzyć drzwi Chrystusowi” i jak co roku, staną się świadkami Walki Dobra ze Złem. Diabły będą próbowały ich przekonać, aby nadal trwali w grzechach, nie pracowali nad sobą i odrzucili postanowienia poprawy. Na szczęście Aniołowie zwyciężą, gdyż to oni zwiastują dobrą nowinę o Nowonarodzonym Bogu w ubogiej Stajence.

Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz wszystkimi, którzy chcą im towarzyszyć w drodze na spotkanie ze Świętą Rodziną. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

s. Aneta

« 1 z 2 »